Най-добрата почивка е край морето или океана или в кабината на морски лайнер. Където можете да видите сини вълни, светло небе, бял пясък и ослепително слънце. Не винаги имаме възможност да отидем на море, но можете да пресъздадете морската релаксираща атмосфера в собствения си дом, като декорирате интериора в морски стил.
Морският интериор се характеризира с голямо количество светлина, мебели с прости форми, използването на дърво за покриване на пода, голям брой ексклузивен декор – въжени стълби, сандъци, котви, резбовани волани, черупки, корали, риба и миди, модели на платноходки, метална арматура „Бронз“, картички, стари книги.
Основните цветове, характерни за морския стил са: бяло, синьо, тъмносиньо и наситено синьо. Възможно е да се използват лазурни и тюркоазени цветове. Най-често бялото се използва за стени и тавани.
Можете да използвате пясък, светлосив, светлжълт, светлозелени тонове. Не използвайте необичайни модерни цветове – лилаво, шоколадово, розово, праскова, череша, малина; агресивните червени и оранжеви цветове се използват само в акценти, декорации или ивици по стените. Възможно е да използвате приглушени цветове в тапицерията на отделни мебелни елементи. Те не използват черен и кафяв цвят – само в малки включвания: в рисунки върху декора, очертания на карти и т.н.
Допълнителни цветове – предимно естествени цветове. Използвайте дърво от златисто кафяв нюанс. Не използвайте дърво от черен, тъмнокафяв, черешов и яркочервен цвят. За подови настилки, врати и декорация на стени, можете да използвате „избелена“ или пепеляво-сива дървесина.
При проектирането на стая в морски стил спазвайте следните принципи:
Характерният морски стил в интериора се създава предимно от декоративни предмети. За създаване на морски интериор се използва много декор. Характеристика – предметите трябва да са големи и закачливи, не заливайте стаята с малки фигурки, салфетки, свещници, рапи и мъниста от малки черупки.
Декорът може да бъде художествен – картини, фигурки, вази, карти, стари книги, модели на кораби и фарове, стари фотографии. Можете да използвате не произведения на изкуството, а качествени репродукции и копия в рамки.
Можете да използвате естествени декоративни предмети, свързани с темата за океана: черупки от ракообразни, риби, корали, големи черупки от мекотели, камъни. Често се използват дървени и метални (медни) органи за управление и устройства на кораба и въжетата:
Използвайте както ръчно изработени предмети, така и оборудване за свободното време:
Трудно е да изберете автентични лампи в морски стил, а цената им е доста висока. Ето можете да изберете модерни полилеи и лампи с бели нюанси и фитинги в бронз или черно. Оригинално изглеждат настолни лампи с ратанова основа.
Идеален декоративен предмет за стая в морски стил е голям аквариум с ярки рибки.
Ако стените на стаята са бели, тогава завесите следва да са в светло или наситено синьо. За сини стени се използват бели тъкани. Материя – лен, памук или тяхна имитация. Обикновено, без какъвто и да е модел или релеф – просто матиране. Не използвайте лъскави материи – сатен, жакард, велур, брокат.
Традиционните мебели на корабите са от масивна дървесина. Понякога дървесината е избелена или изкуствено състарена. По-демократичен вариант е да използвате не масивна дървесина, а мебелни плочи с покритие, които много точно имитират текстурата и цвета на дървото. За краката на масата можете да използвате корчове. Не използвайте каменни и пластмасови покрития.
Друг вариант на мебелите в морски стил са по-елегантните и леки мебели, боядисани в елегантен бял цвят. Мека мебел с високи крака и с контрастна синя тапицерия.
Популярни са мебелите, изработени от бамбук и ратан. Сега на мода влезе много интересен начин за създаване на плотове – от надлъжни резачки на ствола на дърво, покрити с тонирана епоксидна смола. Комбинацията от синя прозрачна смола и дърво се вписва идеално в морската тема.
При избора на довършителни материали, трябра да се ръководим от естествени материали, характерни за кораби или дървени колиби. На първо място, това е естественото дърво. Груб, покрит с невидим слой прозрачен лак и в никакъв случай неполиран.
Стените най-често се правят бели, боядисани или залепени с матов тапет. Понякога върху акцентната стена се използват бели акценти с тънка синя и червена ивица на бял фон (в никакъв случай с гъста дебела ивица).
Оцветените сини стени със средна интензивност набират популярност. Тази опция е подходяща за просторни и добре осветени стаи с прозорци, обърнати на юг или изток. Малката стая ще направи този цвят тъмен и мрачен. За наситени стени се използват бели прозорци, светли или бели мебели, както и светли завеси.
Възможно е да покриете част от стените с бяла боядисана дъска. Не използвайте текстурирана и гладка декоративна мазилка, тухла, камък, плочки, текстурирани тапети, копринен ситопечат, ламинат, пластмасови панели, както и корк или бамбуков тапет.
Интериорът в морски стил се характеризира с използването на под от дъска. Дъската може да бъде златиста слама, светлокафяв или червеникав естествен цвят и може да бъде изкуствено побелена или състарена. Не използвайте естествен камък и изкуствени материали – паркет, плочки и ламинат.
В банята или банята плочките не могат да се отхвърлят – функционалността печели.
Таваните могат да бъдат матово боядисани или дървени – бяло или от доста светло дърво. Можете да боядисате тавана в бяло, много светло сиво или синьо.
Тук всичко е възможно! Въжени стълби, лодки, хамаци, кошници и платформи, таван със звезди, сандъци и дори балдахин около леглото. В детската стая, както никъде другаде, стенописите и картините по стените, както и пейзажите на тавана, са подходящи. Интериорът за деца може да бъде създаден, като се вземат предвид най-ярките фантазии както на бащата и майка, така и на самите деца.
Сега тенденцията е създаването на изключителен и удобен интериор. Морският стил хармонично съчетава историята и модерността и ви позволява да създадете свой собствен изключителен и уникален интериор в една стая.
КОМЕНТАРИ
Вашето мнение за нас